Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere de renuntare!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere de renuntare!

Art. 246. - Reclamantul poate sa renunte oricand la judecata, fie verbal in sedinta, fie prin cerere scrisa.
Renuntarea la judecata se constata prin incheiere data fara drept de apel.
Daca renuntarea s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Cand partile au intrat in dezbaterea fondului, renuntarea nu se poate face decat cu invoirea celeilalte parti.

Am depus la Inalta Curte Justitie la Bucuresti o cerere de stramutare a unui litigiu de munca!Acum mam razgandit ca am sanse reale sa cistig si vreau sa renunt la judecata!
Poate sa ma ajute cineva cu un formular sau cu niste idei ce ar trebuie sa scriu pt renuntarea la judecata cf art 246 c.pr.civ?
Multumesc!
Renuntarea la judecata nu este nevoie sa fie motivata. Faceti pur si simplu o cerere, care sa cuprinda toate datele dvs de identificare cerute de CPC, pe cele ale paratului, numar de dosar.